100tudos
100tudos
Atomóra
 
Melyik Nobel-díj a legfontosabb?
Melyik Nobel díj a legfontosabb?

Béke
Fizika
Kémia
Irodalmi
Orvostudomány
Gazdaságtudomány
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Tudós
Az első mérkőzés
Legnagyobb tudós?

Sir Isaac Neton
Albert Einstein
Niels Bohr
Charles Darwin
Louis Pasteur
Sigmund Freud
Galileo Galilei
Antoine Laurent Lavoisier
Johannes Kepler
Nikolausz Kopernikusz
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Versek
Tartalom
 
Pasteur

Louis Pasteur, (szül. 1822. dec. 27. Dole, Franciaország – megh. 1895. szept. 28. Saint-Cloud, Párizs mellett), francia vegyész és mikrobiológus, a tudomány- és technikatörténet kiemelkedô személyisége. Ô bizonyította be, hogy a mikroorganizmusok erjedést és betegségeket idézhetnek elô, ô dolgozta ki és használta elôször a veszettség, a lépfene és a baromfivész elleni védôoltást. Ô mentette meg Franciaország (és számos más ország) sör-, bor- és selyemiparát. Nevéhez fuzôdik a pasztôrözés. Sztereokémiai felfedezései is jelentôsek.

Tímárcsaládból származott. Ifjúkorában a rajzoláson kívül szinte semmi sem érdekelte, 1843-tól azonban a híres párizsi École Normale Supérieure hallgatójaként elmélyedt a természettudományos ismeretekben. 1847-ben doktorált és a következô évben már fontos felfedezéssel hívta fel magára a figyelmet: a tudományos akadémián arról számolt be, hogy bizonyos vegyületek kétféle alakban jelenhetnek meg, és a kétféle molekula egymás tükörképi párja. Pasteur a szôlô erjedésekor keletkezô borkôsav és az azonos összetételu "racémsav" krisztallográfiás vizsgálatával jutott a nevezetes következtetésre. Eilhardt Mitscherlich (1794–1863) német vegyész már korábban kimutatta, hogy a borkôsav elforgatja a síkban polarizált fényt, a "racémsav" azonban nem fejt ki ilyen hatást. Pasteur jött rá, hogy a "racémsav" sói kétféle kristályt alkotnak, amelyek egymás tükörképei (mint a jobb és a bal kesztyu). A só szétválasztása után kiderült, hogy a kétféle kristály azonos mértékben, de ellenkezô irányban forgatja el a síkban polarizált fényt (az egyik az óramutató járásával egyezô, a másik az ellenkezô irányban). A "racémsav" egyik változata megegyezett az erjedéskor keletkezô borkôsavval. Pasteur azt is kimutatta, hogy ez a sav alkalmas mikroorganizmusok táplálására, míg tükörképi párját nem építik be az élô szervezetek; így a kémiai vegyületek biológiai hatása nemcsak az összetételtôl, hanem a molekulát alkotó atomok elrendezésétôl is függ.

Még ugyanebben az évben Pasteurt kinevezték a dijoni középiskola fizikatanárává, de nem sokkal ezután felkérték, hogy a Strasbourgi Egyetemen adjon elô kémiát. Strasbourgi évei alatt megnôsült; az egyetem rektorának lányát vette el. Öt gyermekük közül csak kettô maradt életben. Pasteur 1854-ben a Lille-i Egyetem új természettudományi karának dékánja lett. Lille-ben kezdte el tanulmányozni az erjedést. Kimutatta, hogy az élesztôgomba még mesterséges környezetben is képes szabad oxigén nélkül szaporodni.

Újabb megtiszteltetés érte 1857-ben: kinevezték az École Normale Supérieure tudományos igazgatójának. További kutatásai során megállapította, hogy az erjedést parányi organizmusok okozzák, és ha a szükséges organizmusok nincsenek jelen vagy nem tudnak kellôképpen fejlôdni, az erjedés nem indul meg. Kimutatta, hogy a tej megsavanyodik az íróból vagy sörbôl származó organizmusok hatására, de ezek hiányában változatlan marad.

Pasteurt 1862-ben a tudományos akadémia tagjává választották, a következô évben pedig a képzômuvészeti fôiskolán (École des Beaux-Arts) létrehoztak számára egy új tanszéket, ahol a geológia, a fizika és a kémia képzômuvészeti alkalmazásaival foglalkozott.

Az École Normale Supérieure igazgatójaként ráháruló adminisztrációs feladatokat nagyon terhesnek tartotta, ezért 1867-ben megvált állásától. III. Napóleon császár támogatásával azonban élettani kémiai laboratóriumot rendeztek be számára ugyanitt. Pasteur felismerte, hogy a levegô meggyorsítja a tejsavas és az alkoholos erjedést; így vetôdött fel a kérdés, hogy a láthatatlan organizmusok vajon mindig jelen vannak-e a levegôben vagy esetleg spontán keletkeznek. Gondos és egyszeru kísérletekkel – többek között a levegô szurésével, a magas Alpok tiszta levegôjén folyatott vizsgálatokkal – bizonyította, hogy az élelmiszer a levegôben levô organizmusok hatására indul bomlásnak, és átalakulása (rothadása) nyomán spontán keletkeznek benne új organizmusok.

Az alapok tisztázása után Pasteur hozzálátott két fontos francia termék, az ecet és a bor vizsgálatához: "pasztôrözési" eljárása, a hô hatására lejátszódó csírátlanítás megakadályozta a termékek romlását az elôállítás, a tárolás és a szállítás során.

Kormányzati felkérésre kezdte meg a textilipart fenyegetô selyemhernyó-pusztulás tanulmányozását. Három évet töltött Dél-Franciaországban, a selyemhernyó-tenyésztés központjában. Két különbözô betegség kórokozóit is izolálta, majd módszereket dolgozott ki a fertôzés megelôzésére és kimutatására.

A sör tartósításának problémáját is megoldotta. Megállapította, hogy – az ecethez és a borhoz hasonlóan – milyen gyártási eljárás akadályozhatja meg a sör romlását. Az angol exportôrök, akiknek hajói akkoriban egész Afrikát megkerülték, ezután nyugodtan szállíthatták a sört Indiába.

Pastuer 1868-ban részlegesen megbénult. Bár kérte nyugdíjazását, folytatta kutatásait. 1873-ban az orvosi akadémia tagja lett, és a következô évtôl a francia parlament díja teremtett számára anyagi biztonságot.

Miután 1881-ben kidolgozott egy eljárást a különbözô kórokozó mikroorganizmusok fertôzôképességének csökkentésére, sikerült egy birkanyájat védôoltással megóvnia a lépfenétôl. A baromfivésszel is felvette a küzdelmet: megfigyelte, hogy azok az állatok, amelyek bizonyos betegségekbôl felépülnek, késôbb védettek az új fertôzéssel szemben. Izolálta a betegség kórokozóját, kitenyésztette egy legyengített változatát, és a kultúrával beoltotta a baromfit. Az állatok immunissá váltak. Pasteur a módszert Edward Jenner angol orvos eljárására építette, aki a tehénhimlô ellen oltotta be hasonló módon az állatokat.

Pasteurt 1882. április 27-én a Francia Akadémia (Académie Française) tagjává választották. Ekkor fogott bele leglátványosabb eredményekkel járó kutatásába, a veszettség megelôzésének vizsgálatába. A fertôzött állatok nyálából nyert védôoltással kezdett kísérletezni, és arra a következtetésre jutott, hogy a vírus az idegrendszerbe is bekerül. Kimutatta, hogy ha egy egészséges kutyát beoltanak egy veszett kutya nyúltagyának egy darabjával, az állaton megjelennek a veszettség tünetei. A fertôzött állatok szárított szöveteivel kísérletezve Pasteurnek sikerült a vírusból olyan gyengített változatot elôállítania, amelyet már felhasználhatott a védôoltásokhoz. A vírus legyengítésének eljárását késôbb emberen is kipróbálta: 1885. július 6-án megmentette egy kilencéves kisfiú, Joseph Meister életét, akit egy veszett kutya harapott meg. A kísérlet átütô sikert hozott. A veszettséggel kapcsolatos alapkutatásokra, a betegség megelôzésére és kezelésére alapított Pasteur Intézetet 1888-ban adták át Párizsban. Pasteur haláláig vezette az intézetet.

Louis Pasteur gyökeresen új tudományos módszert vezetett be a XIX. század második felében. A laboratóriumból kilépve természetes környezetében kereste meg a kórokozót, és az adott kérdésre teljes választ adott: nemcsak kimutatta a mikroorganizmust, hanem védekezési módot is kínált ellene.

Kiváló kísérletezô, remek megfigyelô volt. Hallatlan lelkesedéssel végezte kutatásait és alkalmazta eredményeit a gyógyításban, a mezôgazdaságban és az iparban. Bátran és sokszor harciasan védelmezte elképzeléseit az ellenzôkkel szemben. Elsôsorban a spontán keletkezéssel és a veszettséggel folytatott kutatásai váltottak ki éles ellenvéleményt orvosi körökben és a sajtó egy részében. Boldogan fogadta az elismerést, mert tisztában volt saját értékével és tudományos sikereivel. Bensôséges barátság alakult ki Pasteur és a híres angol sebész, Sir Joseph Lister (1827–1912) között, aki szívesen alkalmazta kiváló francia kollégája felfedezéseit.

Bibliográfia. Émile Duclaux: Pasteur: The History of a Mind (1920; új kiadás: 1973; eredeti francia kiadás: 1896) – tudományos és filozofikus munka Pasteur egyik munkatársának tollából; François Dagognet: Méthodes et doctrine dans l'oeuvre de Pasteur (1967) – fôként metodológiával foglalkozik; Élie Metchnikoff: The Founders of Modern Medicine: Pasteur, Koch, Lister (1939, új kiadás: 1971; eredeti francia kiadás: 1933) – egy jeles tudósnak, Pasteur egyik munkatársának muve; Jacques Nicolle: Louis Pasteur: A Master of Scientific Enquiry, Louis Pasteur: The Story of His Major Discoveries (mindkettô 1961) – Pasteur felfedezéseinek teljes és hiteles leírásai, Pasteur, sa vie, sa méthode, ses découvertes (1969) – Pasteur életének és munkájának ismertetése; René Vallery-Radot: M. Pasteur: Histoire d'un savant par un ignorant (1884) – Pasteur vejének és egyben titkárának könyve, The Life of Pasteur (1900; új kiadás: 1975; eredeti francia kiadás: 1899) – alapmunka Pasteur életérôl, de tudományos szempontból gyenge.

 

Forrás: www.sulinet.hu

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Látogatók száma:
Indulás: 2005-12-10
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!